قانونچه فی الطب

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز: 0.00 (0 رای)
دانلود رایگان

خلاصة القانون في الطب: قانونچه، تأليف محمود بن محمد چغمينى، از نگاشته‌هاى طبى قرن هفتم هجرى است. اين كتاب، خلاصه‌ى تمام ابواب و سرفصل‌هاى مورد توجه در طب سنتى است كه به زبان عربى به رشته تحرير درآمده است.

 

اين كتاب، برخلاف آنچه از اسمش براى خواننده تداعى مى‌شود، تنها يك خلاصه ساده از كتاب «قانون» ابن سينا نيست، بلكه - چنان‌كه مؤلف در مقدمه گفته است - گزيده‌اى است از مهم‌ترين موضوعات دانش طب كه به ياد داشتن آنها بر هر پزشکى لازم است.[۱]مؤلف، موضوعات اين كتاب را از كتب پيشينيان خود انتخاب كرده است و تعبدى بر مطالب و يا ترتيب مباحث كتاب «قانون» ندارد. شايد شهرت روزافزون كتاب «قانون»، چغمينى را بر آن داشته تا اسمى اين چنين فريبنده براى كتاب خود برگزيند.

 

البته مصحح اين اثر با اين توجيه كه متن كتاب، عربى است و نام انتخابى مؤلف، فارسى، عنوان قانونچه را به «خلاصة القانون فى الطب» تغيير داده است.

 

به‌هرحال اين اثر پس از نگارش، مورد توجه بسيارى از حوزه‌هاى آموزشى پزشکى قرار گرفت؛ به‌گونه‌اى كه به‌عنوان يك متن درسى درآمد. وجود نسخه‌هاى خطى متعدد از اين اثر، انتشار و چاپ‌هاى متعدد آن در هند، پاکستان و ايران، ترجمه و تحشيه آن توسط اطباى نامدار، همه مؤيد اين مدعاست.

 

نمایش بیشتر
نمایش کمتر

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

محصولات مرتبط

دوره های آموزشی میرطب شامل طب سنتی، دوره های کوتاه مدت و فروشگاه محصولات میرطب